Liepos 9 dieną Romoje, Ukrainos atstatymo konferencijos išvakarėse, Ignalinos atominė elektrinė (IAE) ir Europos branduolinės energetikos bendrovė „Newcleo“ pasirašė bendradarbiavimo memorandumą, kuriuo numatoma glaudžiai bendradarbiauti analizuojant pažangios greitojo reaktoriaus technologijos taikymo galimybes Lietuvoje. Ši technologija galėtų tapti svarbiu žingsniu diegiant patikimus ir efektyvius energetinius sprendimus bei užtikrinant saugų ir tvarų panaudoto branduolinio kuro tvarkymą šalyje.
Bendradarbiavimo sutarties pasirašyme dalyvavęs energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas sako, kad šis susitarimas skatins naujų su branduoline energetika susijusių pilotinių projektų įgyvendinimą Lietuvoje. „Ignalinos atominė elektrinė ilgus metus buvo strateginis Lietuvos energetinės sistemos ramstis kartu su aukšta branduolinės energetikos specialistų kompetencija, kuri dabar panaudojama tik IAE uždarymo veikloms. Siekiame ne tik išsaugoti šią kompetenciją, bet ir panaudoti ją pažangių branduolinių technologijų plėtrai. Nors tokių projektų įgyvendinimas nėra greitas, tačiau neturėtume praleisti progos įvertinti tokių technologijų galimybes tolesnėje ateityje sumažinti panaudoto branduolinio kuro apimtis, o šis susitarimas leidžia jau dabar pradėti vertinti inovatyvius sprendimus “, – pažymi Ž. Vaičiūnas.
Šis susitarimas – svarbus žingsnis siekiant rasti inovatyvius sprendimus, kaip valdyti Lietuvoje veikusios atominės elektrinės branduolinį palikimą ir užtikrinti šalies energetinės nepriklausomybės stabilumą. „Turime branduolinės energetikos kompetencijas, kurias galime ir turime naudoti žengdami į naują energetikos etapą. Šis susitarimas atveria galimybes įvertinti, kaip mūsų sukaupta kompetencija ir infrastruktūra gali būti pritaikoma pažangiems sprendimams – tiek energijos gamybos, tiek panaudoto branduolinio kuro tvarkymo srityje. Bendradarbiaudami su tarptautiniais partneriais, tokiais kaip „Newcleo“, ieškosime tvarių sprendimų Lietuvos energetikos sektoriaus pažangai”, – sako IAE generalinis direktorius Linas Baužys.
Pasak „Newcleo“ vadovo Stefano Buono, bendrovė siekia pritaikyti savo pažangų veiklos modelį šalims, turinčioms branduolinės veiklos patirties ar paveldėtą panaudotą kurą. „Šis susitarimas padės siekti tvarių sprendimų radioaktyviosioms atliekoms valdyti bei užtikrinant energetinį saugumą Europoje. Džiugu, kad Lietuva, turinti stiprias branduolinės energetikos šaknis, yra atvira naujoms branduolinės energetikos perspektyvoms“, – teigė S. Buono.
„Newcleo“ technologija yra pagrįsta pažangių švinu aušinamų reaktorių sprendimu, kuris leidžia reaktoriaus veiklai panaudoti panaudotą branduolinį kurą, todėl tokie reaktoriai gali tapti alternatyva tvariam radioaktyviųjų atliekų tvarkymui.
Tokių raktorių vystymo kryptį jau yra pasirinkusi Slovakija. Praėjusį mėnesį valstybės valdomas branduolinės energetikos operatorius „JAVYS” pasidalino planais plėtoti keturių reaktorių projektą, naudojant MOX (Mixed Oxide Fuel) kurą, pagamintą iš esamo panaudoto kuro, išgauto iš dabartinių šalies reaktorių.
Kaip jau skelbta, praėjusią savaitę Lietuvos Respublikos Vyriausybėje aptartos branduolinės energetikos plėtros galimybės šalyje. Pasitarimo metu pritarta siūlymui Energetikos ministerijai sudaryti specialią darbo grupę, kurios veikloje dalyvaus ir Ignalinos atominės elektrinės atstovai. Ši grupė analizuos pažangių branduolinių technologijų pritaikymo kryptis ir vertins jų potencialą Lietuvos energetikos sistemoje.
Europos Komisija dar 2023 m. balandį paskelbė deklaraciją, kuria remia mažųjų modulinių reaktorių saugos ir technologijų plėtrą, matydama šias technologijas kaip alternatyvą anglimi kūrenamoms elektrinėms ir kaip papildymą atsinaujinantiems energijos šaltiniams.
2025 m. atlikto „Eurobarometro“ tyrimo duomenimis, net 57 % Lietuvos gyventojų teigiamai vertina branduolinės energetikos perspektyvas per artimiausius 20 metų.
Ignalinos atominė elektrinė, uždaryta 2010 m. pagal Lietuvos įsipareigojimą stojant į Europos Sąjungą, šiandien aktyviai veikia ne tik užtikrindama saugų radioaktyviųjų atliekų tvarkymą, bet ir galėtų prisidėti prie pažangių branduolinių technologijų plėtros, stiprinančios Lietuvos energetinį saugumą ir nepriklausomybę.
Įmonės misija – kurti švarią aplinką tvariai tvarkant branduolinės veiklos palikimą, o vienas pagrindinių tikslų – įgyvendinti neatidėliotino elektrinės išmontavimo darbus, nepaliekant ateities kartoms nepagrįstos naštos. Po išmontavimo planuojama pastatyti giluminį atliekyną, kuris būtų eksploatuojamas iki 2080 metų. Per šį laikotarpį siekiama įsitvirtinti kaip naujos kartos pažangi įmonė ir toliau sėkmingai vystyti veiklą branduolinės energetikos srityje.
Nuotraukoje priekyje iš kairės: Ignalinos atominės elektrinės generalinis direktorius Linas Baužys ir Newcleo generalinis direktorius Stefano Buono. Už jų iš kairės: Lietuvos ambasados Italijoje ambasadorė Dalia Kreivienė ir energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.