Kaip ir kodėl atsirado Giluminio atliekyno projektas?
1983–2009 Lietuvoje eksploatuojant Ignalinos atominę elektrinę (IAE) ir nuo 2010 m. vykdant IAE eksploatavimo nutraukimą susidarė didelis kiekis panaudoto branduolinio kuro (PBK) ir radioaktyviųjų atliekų (RA). 2022 m. duomenimis, numatomas PBK ir kitų ilgaamžių radioaktyviųjų atliekų kiekis, kuris turės būti patalpintas į giluminį atliekyną - 2416 tHM (tonų sunkiųjų metalų) PBK bei apie 10 tūkst. tonų kitų ilgaamžių radioaktyviųjų atliekų. Šioms atliekoms priskiriamos metalinės reaktorių konstrukcijos, kuro rinklių dalys, valdymo strypai bei kitos ilgaamžės radioaktyviosios atliekos. Pažymėtina, kad numatomas radioaktyviųjų atliekų kiekis yra apytikris, kadangi IAE pastatų ir įrenginių išmontavimo metu susidarysiančių atliekų kiekis gali būti tik preliminariai numatomas.
Panaudotas branduolinis kuras jau perkeltas į specialius konteinerius ir saugomas PBK saugyklose. Kitos radioaktyvios atliekos yra išimamos iš eksploatacinių atliekų saugyklų ar generuojamos vykdant išmontavimo darbus, talpinamos į atliekų saugojimo konteinerius, kurie perkeliami ir saugomi atitinkamuose saugyklose. Ilgaamžių radioaktyviųjų atliekų ir PBK patalpinimas į saugyklas - tik laikinas sprendimas. Baigiantis projektuose numatytam konteinerių ir saugyklų, skirtų ilgaamžių radioaktyvių atliekų saugojimui bei panaudoto branduolinio kuro eksploatavimo terminui (2050 metai ir 2067 metai atitinkamai), turi būti pasirengta galutiniam šių radioaktyvių atliekų sutvarkymui.
Pagrindiniai Giluminio atliekyno projekto tikslai:
Planai ateičiai
Strateginiuose Lietuvos dokumentuose numatyta, kad baigiantis ilgaamžių radioaktyviųjų atliekų laikino saugojimo periodui, ilgaamžės radioaktyviosios atliekos turės būti talpinamos į giluminį radioaktyviųjų atliekų atliekyną (toliau – GA). Vadovaujantis tarptautine praktika ir Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) rekomendacijomis, šiuo metu tai yra vienintelis pasaulyje pripažintas saugus ir tvarus ilgaamžių radioaktyviųjų atliekų sutvarkymo būdas.
Vadovaujantis Lietuvos Respublikos radioaktyviųjų atliekų tvarkymo įstatymu Lietuvos Respublikoje susidariusios radioaktyviosios atliekos turi būti dedamos į GA Lietuvos Respublikos teritorijoje. Nuo 2019 m. IAE pradėjo įgyvendinti ilgalaikį GA atliekyno įrengimo Lietuvos Respublikos teritorijoje projektą.
Kas yra giluminis atliekynas?
Giluminis atliekynas – tai požeminis statinys, kuriame radioaktyviosios atliekos specialiuose konteineriuose įstumiamos į šachtas (tunelius). Šios šachtos, užpildžius jas konteineriais, užsandarinamos specialiomis medžiagomis (dažniausiai bentonitu). Taip pat įrengiamos šachtos moksliniams tyrimams ir radiacinio fono stebėjimui. Žemės paviršiuje įrengiamos administracinės, radioaktyviųjų atliekų konteinerių paruošimo perkelti į GA patalpos, informacijos centras ir kt. Paprastai tai užima apie keliasdešimt ha plotą, visa kita teritorija (virš GA) gali būti saugiai naudojama pagal paskirtį (žemės ūkis ir kt.). Teritorija po žeme, reikalinga GA įrengimui, apskaičiuojama pagal radioaktyvių atliekų, kurios bus patalpintos į GA, kiekį. Visi minėti elementai bus numatyti GA projekto eigoje, vystant koncepciją, atsižvelgiant į pasirinktos vietovės geologinę sąrangą, vietos sąlygas, įtaką vietovės socio-ekonominiams rodikliams bei saugos reikalavimus. Žemiau matote giluminio atliekyno 3D maketą:
Giluminio atliekyno, moliuose koncepcija (The Nagra Research, Development and Demonstration (RD&D) Plan for the Disposal of Radioactive Waste in Switzerland. NAGRA Technical Report NTB-09-06. Wettingen: NAGRA, 2009, 123 p.) (DAA/PBK – didelio aktyvumo atliekos/panaudotas branduolinis kuras; IVAA – ilgaamžės vidutinio aktyvumo atliekos; RA – radioaktyviosios atliekos).
Kodėl giluminis atliekynas?
Ilgaamžių radioaktyviųjų atliekų dėjimas į GA leidžia izoliuoti ilgaamžes radioaktyvias atliekas nuo žmonių ir biosferos nuo 10 000 iki 100 000 metų bei užkirsti kelią radionuklidų prasiskverbimui į aplinką ir neigiamam jų poveikiui tiek aplinkai, tiek gyventojų sveikatai. Į GA specialiuose konteineriuose sudedamas panaudotas branduolinis kuras jo neperdirbant, labai radioaktyvios panaudoto branduolinio kuro perdirbimo atliekos ir kitos ilgaamžės radioaktyvios atliekos.
Potencialios GA vietos Lietuvos Respublikos teritorijoje (padidinti)
Savivadybių sąrašas *:
Alytaus raj.(8), Anykščių raj.(1), Druskininkų sav.(1), Elektrėnų sav.(3), Ignalinos raj.(7), Kaišiadorių raj.(1), Kalvarijos sav.(1), Kauno raj.(1), Kazlų Rūdos sav.(2), Lazdijų raj.(5), Marijampolės sav.(2), Molėtų raj.(5), Pagėgių sav.(1), Prienų raj.(2), Rokiškio raj.(1), Šakių raj.(4), Šalčininkų raj.(7), Šilalės raj.(2), Šilutės raj.(3), Širvintų raj.(3), Švenčionių raj.(7), Tauragės raj.(3), Trakų raj.(7), Ukmergės raj.(1), Utenos raj.(7), Varėnos raj.(7), Vilkaviškio raj.(3), Vilniaus raj.(8), Zarasų raj. (9).
* skaičius prie kiekvienos savivaldybės nurodo potencialių GA vietų skaičių.
Giluminis radioaktyviųjų atliekų atliekynas Lietuvoje (projekto pristatymas) Atnaujinta: 2024 m. vasaris |
Kodėl šios atliekos bus po žeme?
Dėjimas į giluminį atliekyną šiuo metu yra vienintelis tvarus ir pats saugiausias, dabartinėmis priemonėmis techniškai įgyvendinamas radioaktyviųjų atliekų galutinio sutvarkymo būdas, leidžiantis izoliuoti didelio aktyvumo atliekas nuo žmonių ir biosferos. Giluminiame atliekyne sudėtas panaudotas branduolinis kuras ir kitos didelio aktyvumo atliekos bus saugiai izoliuotos nuo bet kokio galimo išorinio poveikio, lyginant su šių atliekų laikymu nuolatos prižiūrimose laikinose antžeminėse saugyklose.
Daugiau informacijos apie giluminį atliekyną rasite šio projekto aprašymo DUK skiltyje.
2023-2024
2022-2023
2020-2021
2019
1. 2024 m. kovo 15 d. viešoji konsultacija, skirta Lietuvos savivaldybių atstovams
Viešosios konsultacijos įrašas
Pristatymų medžiaga:
"Kodėl Lietuvai yra svarbu įrengti giluminį atliekyną - projekto iššūkiai"
(IAE vadovas Linas Baužys)
"Kokie darbai atlikti ir kokie suplanuoti dėl giluminio atliekyno potencialių vietų parinkimo"
(projekto vadovas A. Vyšniauskas)
VĮ IAE organizuotos konsultacijos savivaldybių atstovams ataskaita
2. 2024 m. gegužės 15 d. GA projekto pristatymas Lietuvos geologų sąjungos nariams
3. 2024 m. gegužės 8 d. GA projekto pristatymas tarptautinei bendruomenei
2024 m. gegužės 8 d. vyko Konvencijos dėl poveikio aplinkai vertinimo tarpvalstybiniame kontekste (ESPO konvencija) Baltijos jūros šalių regionų atstovų susitikimas.
Šiais metais, pagal trejų metų veiklos planą, Lietuvai teko garbė organizuoti šį susitikimą, kurio metu Ignalinos atominės elektrinės giluminio atliekyno (GA) projekto vadovas Andrius Vyšniauskas dalyviams pristatė projektą, jo įgyvendinimo etapus ir potencialių vietų įrengti GA atrankos procesą.
Susitikime dalyvavo virš 50 atstovų iš Latvijos, Estijos, Suomijos, Švedijos, Danijos, Vokietijos, Lenkijos ir Lietuvos, taip pat atstovai iš JTO Espo sekretoriato bei Europos Komisijos.
4. 2024 m. gegužės 21 d. GA pristatymas nevyriausybinių organizacijų atstovams
2024 m. gegužės 21 d. Giluminio atliekyno (GA) projektas buvo pristatytas nacionalinės NVO ir Aplinkosaugos koalicijos nariams. Be GA įrengimo planų, susitikimo dalyviai buvo supažindinti ir su pačios Ignalinos atominės elektrinės galutinio eksploatavimo nutraukimo planu.
Tai – pirmas toks pristatymas, kurio metu VĮ Ignalinos atominės elektrinės ir NVO atstovai sutarė dėl glaudesnių bendradarbiavimo galimybių, įtraukiant nevyriausybinių organizacijų atstovus į planuojamus GA įgyvendinimo etapus.
Skaidrus ir abipusiu pasitikėjimu grindžiamas dialogas su visomis suinteresuotomis šalimis – svarbi projekto įgyvendinimo dalis.
Visuomenės įtraukimas į GA vietos parinkimo procesą paremtas pasauline patirtimi, kadangi tai suteikia visuomenei, vietos bendruomenėms ir kitoms suinteresuotosioms šalims galimybę dalyvauti jiems aktualių sprendimų procese.
2024-06-11 Suomijos ekspertai vertins Lietuvos giluminių uolienų sąlygas atliekyno įrengimui
2024-05-30 Branduolinis palikimas žemės gelmėse. Kaip bus apsaugota aplinka
2024-05-17 Giluminio atliekyno projektas pristatytas Lietuvos geologų sąjungos nariams
2024-03-29 Parengta bendroji giluminio atliekyno įrengimo koncepcija
2024-03-15 Įvyko pirmoji viešoji konsultacija dėl giluminio atliekyno vietos parinkimo
2024-02-27 IAE pradeda viešųjų konsultacijų ciklą dėl giluminio atliekyno vietos parinkimo
2023
2023-10-13 Radioaktyviąsias atliekas dėsime giliai po žeme: kaip bus užtikrinta žmonių ir aplinkos sauga?
2023-09-06 Tarptautiniai ekspertai palankiai įvertino vietos paieškas Ignalinos AE giluminiam atliekynui
2023-08-11 Kaip tvarkomas panaudotas branduolinis kuras Ignalinos atominėje elektrinėje (straipsnis - 15min.lt)
2023-07-28 Lietuva saugiai planuoja giluminio atliekyno projektą
2023-07-28 TATENA ekspertai palankiai įvertino vietos paieškas IAE giluminiam atliekynui (straipsnis - vz.lt)
2023-07-27 Geriausios praktikos pavyzdžiai giluminio atliekyno įrengime
2023-07-24 Kur dedamas Ignalinos AE panaudotas branduolinis kuras (straipsnis - Mūsų Ignalina)
2023-07-19 Pasiektas reikšmingas etapas - IAE gavo licenciją vežti branduolinio kuro ciklo medžiagas
2023-07-18 Radioaktyviosios atliekos – kaip jos tvarkomos šiandien, ko laukti ateityje (straipsnis - lrytas.lt)
2023-07-13 Kur dedamas Ignalinos AE panaudotas branduolinis kuras (straipsnis - Delfi.lt)
2023-07-04 Tęsiamas sėkmingas bendradarbiavimas su Lietuvos geologijos tarnyba
2023-06-07 GA projekte pradedama nauja veikla – įsigaliojo Megaprojekto sutartis
2023-05-22 Lietuvos patirtis vykdant Ignalinos AE eksploatavimo nutraukimą
2023-05-19 IAE atstovai dalyvavo tarptautinėje TATENA organizuojamoje konferencijoje
2023-04-03 Aptarta Ignalinos AE eksploatavimo nutraukimo pažanga ir iššūkiai
2023-02-13 IAE pasirašė sutartį dėl giluminio gręžinio aprašomojo modelio parengimo
2023-01-23 LGT atstovai pristatė potencialių GA vietų analizę
2023-01-20 IAE atstovai lankėsi geofizinių (seisminių) tyrimų plote Sariuose
2023-01-13 Ignalinos atominėje elektrinėje sutvarkytas visas branduolinis kuras
2022
2022-12-12 Ignalinos atominė elektrinė – svarbaus tarptautinio projekto pusiaukelėje
2022-10-20 DUK apie giluminį radioaktyviųjų atliekų atliekyną
2022-10-04 Atnaujintas IAE bendradarbiavimo susitarimas su Lietuvos geologijos tarnyba
2022-09-22 Paprastai apie radioaktyvias atliekas – kas tai ir kur jos keliauja?
2022-09-22 Pradedamas naujas giluminio atliekyno projekto etapas – vyks geofiziniai (seisminiai) tyrimai
2022-09-09 Marina Konstantinova: dėl giluminių atliekynų tenka pasukti galvą
2022-09-08 Paskelbtas viešasis pirkimas giluminio atliekyno projekto viešinimo paslaugoms
2022-08-29 Suomijos gerosios praktikos pavyzdžiai giluminio atliekyno įrengime
2022-04-21 Laikinajam saugojimui išvežtas paskutinis panaudoto branduolinio kuro konteineris
2022-03-29 Paskelbtas GA bendrosios koncepcijos parengimo pirkimas
2022-01-24 Giluminio atliekyno bendruosius saugos kriterijus rengs Suomijos įmonė
2021
2021-05-24 Potencialios vietos giluminiam atliekynui – tik įvertinus galimą įtaką žmonėms ir gamtai
2021-03-12 Paskelbtas GA įrengimo bendrųjų saugos kriterijų parengimo pirkimas
2021-03-01 IAE ir Lietuvos geologijos tarnyba pasirašė bendradarbiavimo susitarimą
2021-02-01 Paskelbtas giluminio atliekyno viešinimo plano paslaugų pirkimas
2020
2020-12-03 Konsultacijos dėl giluminio atliekyno projekto viešinimo paslaugų
2020-11-16 Paskelbta GA saugos kriterijų parengimo pirkimo rinkos konsultacija
2020-10-09 Radioaktyvių atliekų tvarkymo saugumo didinimo projektas IAE
2020-10-07 Paskelbtas pirmasis GA potencialių vietų vertinimo pirkimas
2019
2019-10-03 Aptarti giluminio atliekyno iššūkiai
2019-09-24 Ilgaamžių radioaktyvių atliekų tvarkymui – tvarus sprendimas
Lietuvos geologijos tarnyba prie Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos
Lietuvos geologijos tarnyba prie aplinkos ministerijos vykdo valstybinius geologinius tyrimus, skirtus Giluminio atliekyno įrengimui. 2021 metais pasirašytas bendradarbiavimo susitarimas tarp VĮ Ignalinos atominės elektrinės ir Lietuvos geologijos tarnybos prie Aplinkos ministerijos. Lietuvos geologijos tarnyba prie Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos (toliau – LGT) nustato Giluminio atliekyno pagrindinius geologinius (tinkamumo) atrankos kriterijus, vykdo numatytų geologinių tyrimų priežiūrą, kompleksiškai tiria ir analizuoja tyrimų duomenis. LGT atstovai viso projekto įgyvendinimo metu įsipareigoja teikti VĮ IAE būtinas konsultacijas geologijos srityje bei užtikrinti visos reikiamos informacijos apie Lietuvos teritorijoje nustatytas geologines sąlygas gavimą. LGT atstovai tvirtina visas Giluminio atliekyno įrengimui numatytas ir su geologijos sritimi susijusias veiklas, tvirtina atliekamų geologinių tyrimų programą.
Lietuvos respublikos Finansų ministerija
Lėšos radioaktyviųjų atliekų giluminiam atliekynui įrengti ir radioaktyviosioms atliekoms tvarkyti kaupiamos Rezerviniame (stabilizavimo) fonde (toliau – Fondas) vadovaujantis Fondo nuostatais, patvirtintais Lietuvos Respublikos Seimo 2002 m. gegužės 30 d. nutarimu Nr. IX-912 „Dėl Rezervinio (stabilizavimo) fondo nuostatų patvirtinimo“. Fondą valdo Lietuvos Respublikos finansų ministerija (toliau – Finansų ministerija), kuri, atsižvelgdama į lėšų poreikį radioaktyviųjų atliekų giluminiam atliekynui įrengti ir radioaktyviosioms atliekoms tvarkyti, kasmet Fondo lėšų sąmatos projekte numato, kad šiam tikslui būtų kaupiama ne mažiau kaip 3 milijonai eurų. Lietuvos Respublikos Seimui patvirtinus Fondo lėšų sąmatą, Fondo lėšos kaupiamos ir naudojamos Lietuvos Respublikos finansų ministro nustatyta tvarka. Fondo lėšos radioaktyviųjų atliekų giluminiam atliekynui įrengti ir radioaktyviosioms atliekoms tvarkyti kaupiamos atskiroje Fondo sąskaitoje. Fondo lėšų apskaitą tvarko ir ataskaitų rinkinius rengia Finansų ministerija. Finansų ministerija užtikrina, kad Fondo lėšos būtų kaupiamos ir išduodamos atliekant valstybės iždo procedūras.
Lietuvos Respublikos energetikos ministerija
Lietuvos Respublikos energetikos ministerija (toliau – Energetikos ministerija) yra „2021–2030 metų branduolinės energetikos objektų eksploatavimo nutraukimo ir radioaktyviųjų atliekų tvarkymo plėtros programos“ valdytoja, atsakinga už programos pažangos priemonės „Galutinai sutvarkyti ilgaamžes radioaktyviąsias atliekas“ įgyvendinimo aprašo ir priemonei įgyvendinti reikalingų lėšų poreikio 2021–2038 metams patvirtinimą. Energetikos ministerija kartu su Lietuvos Respublikos Vyriausybės kanceliarija atlieka nurodytos programos įgyvendinimo stebėseną, rengia ataskaitas, organizuoja pažangos vertinimus.
Energetikos ministerija formuodama radioaktyviųjų atliekų tvarkymo politiką ir užtikrindama jos įgyvendinimą, organizuoja radioaktyviųjų atliekų tvarkymą, teikia Vyriausybei pasiūlymus dėl konkrečių radioaktyviųjų atliekų atliekynų statybos. Energetikos ministerijos inciatyva buvo sudaryta radioaktyviųjų atliekų tvarkymo stebėsenos darbo grupė, kuriai pavesta svarstyti ir valstybės valdymo institucijoms, valstybės įstaigoms ir organizacijoms teikti pasiūlymus dėl giluminio radioaktyviųjų atliekų atliekyno įrengimo Lietuvoje arba kitos ilgaamžių radioaktyviųjų atliekų ilgalaikio saugojimo alternatyvos įgyvendinimo.
Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija
Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija, kaip institucija formuojanti politiką aplinkos apsaugos srityje, padeda užtikrinti, kad įgyvendinant „2021–2030 metų branduolinės energetikos objektų eksploatavimo nutraukimo ir radioaktyviųjų atliekų tvarkymo plėtros programą“ būtų laikomasi aplinkos apsaugos sritį reguliuojančių nacionalinių ir tarptautinių teisės aktų reikalavimų, įskaitant ir Jungtinių Tautų Poveikio aplinkai įvertinimo tarpvalstybiniame kontekste konvencijos (Espo konvencijos) nuostatas. Aplinkos ministerija formuoja politiką poveikio aplinkai vertinimo (PAV) ir strateginio pasekmių aplinkai vertinimo (SPAV) srityse ir koordinuoja tarpvalstybinio PAV procedūras pagal Espo konvenciją, todėl teikia nuomonę dėl privalomų procedūrų, siekiant, kad projektas atitiktų visus aplinkosauginius reikalavimus. Tik atlikus visas privalomas nacionalines ir tarpvalstybines procedūras ir gavus teigiamus sprendimus galima bus pradėti giluminio atliekyno įrengimą. Negavus teigiamų sprendimų, giluminio atliekyno įrengimo darbai negalės būti pradedami.
Radiacinės saugos centras
Radiacinės saugos centras (toliau – RSC), kaip reguliuojančioji institucija radiacinės saugos klausimais, atlieka valstybinį aplinkos radiologinį monitoringą, užtikrina nenutrūkstamą ankstyvąjį radiacinio pavojaus perspėjimą 24/7 stebėdamas ir realiu laiku analizuodamas Ankstyvojo radiacinio pavojaus perspėjimo (RADIS) ir oro aerozoliuose esančių radionuklidų aptikimo sistemomis gaunamus duomenis, teikia nuolat atnaujinamą ir viešai skelbiamą informaciją apie esamą radiacinį foną visoje šalies teritorijoje.
RSC vadovaudamasis LR radiacinės saugos įstatymu nuolat edukuoja bei teikia rekomendacijas visuomenei apie radiacinio pavojaus prevenciją bei apsaugos priemones radiologinės ar branduolinės avarijos atveju. Įgyvendinant Giluminio atliekyno įrengimo projektą RSC, siekdamas užtikrinti žmonių ir aplinkos radiacinę saugą, vertins ar Giluminio atliekyno įrengimas neturės įtakos žmonių ir aplinkos radiacinei saugai teritorijose, besiribojančiose su šio atliekyno įrengimo teritorija.
Valstybinė atominės energetikos saugos inspekcija (VATESI)
Valstybinė atominės energetikos saugos inspekcija (VATESI) vykdo radioaktyviųjų atliekų tvarkymo saugos reglamentavimą ir priežiūrą Lietuvoje, šiuo tikslu kuria ir nuolat tobulina branduolinės saugos reglamentavimo sistemą (tvirtina reikalavimus ir taisykles), vertina branduolinės energetikos objektų, įskaitant radioaktyviųjų atliekų tvarkymo įrenginius, ir radioaktyviųjų atliekų tvarkymo veiklos saugą, išduoda atitinkamas licencijas ir leidimus, prižiūri, kaip laikomasi nustatytų reikalavimų, vykdo patikrinimus ir prireikus taiko poveikio priemones.
VATESI giluminio atliekyno saugą vertins gavusi IAE paraišką įvertinti ir suderinti Giluminio atliekyno statybos vietos (aikštelės) vertinimo ataskaitą. Atitinkamo VATESI pritarimo, įvertinus saugą pagrindžiančius dokumentus, reikės ir vėlesniuose Giluminio atliekyno projekto įgyvendinimo etapuose: statyti, eksploatuoti, uždaryti, uždarytam atliekynui prižiūrėti ir šiai priežiūrai nutraukti. Visuose Giluminio atliekyno įrengimo etapuose, VATESI konsultuoja IAE savo kompetencijos klausimais.
Informacija ruošiama
Elektrinės g. 4, K 47
Drūkšinių k. 31152
Visagino sav.
Lietuva
Valstybės įmonė Ignalinos atominė elektrinė
Kodas 255450080
PVM mokėtojo kodas LT 554500811
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre
Norime Jus informuoti, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Jeigu sutinkate, prašome, paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Daugiau informacijos slapukų valdymo puslapyje.
Būtini slapukai reikalingi, kad svetainė veiktų ir kad galėtumėte naudotis jos bent minimaliomis funkcijomis: ją naršyti, sutikti ar nesutikti su slapukų naudojimu. Šie slapukai negali būti išjungti.
Slapuko pavadinimas | Slapuko aprašymas | Slapuko galiojimo laikas | Slapukas nesaugomas, jeigu nesutinkate |
EW4SITE | Sesijos ID slapukas, naudojamas puslapio funkcionalumui užtikrinti (pvz., grįžimas atgal į paskutinę sąrašo vietą) | Iki sesijos pabaigos | Netaikoma |
SITEXRF | POST XSRF apsauga | Iki sesijos pabaigos | Netaikoma |
privacy_2 | Atsimena lankytojo cookie politikos funkcinės kategorijos pasirinkimą. Galimos vertės 0. 1 | 180 dienų | Netaikoma |
privacy_3 | Atsimena lankytojo cookie politikos funkcinės kategorijos pasirinkimą. Galimos vertės 0. 1 | 180 dienų | Netaikoma |
privacy_4 | Atsimena lankytojo cookie politikos funkcinės kategorijos pasirinkimą. Galimos vertės 0. 1 | 180 dienų | Netaikoma |
privacy_verify | Atsimena, kad lankytojas peržiūrėjo/pasirinko cookie politiką. Galimos vertės 0. 1 | 180 dienų | Netaikoma |
Šie slapukai leidžia svetainei įsiminti Jūsų pasirinkimus, nustatymus, nuo kurių priklauso, kaip ir ką matote svetainėje, pvz., kurią svetainės kalbinę versiją Jums rodyti ir pan. Jie taip pat suteikia galimybę Jums rodyti suasmenintą informaciją. Jei išjungsite šiuos slapukus, kai kurios svetainės funkcijos gali neveikti.
Šiuo metu funkciniai slapukai yra nenaudojami.
Šie slapukai naudojami analizuojant svetainės lankomumo statistiką. Jie leidžia skaičiuoti apsilankymus ir srauto šaltinius, kad galėtume išmatuoti svetainės efektyvumą ir ją tobulinti, siekdami ją padaryti kuo naudingesnę ir patogesnę lankytojams. Jie padeda mums sužinoti, kurie puslapiai yra labiausiai ar mažiausiai lankomi, sužinoti, kaip lankytojai vaikšto per svetainės puslapius. Visa informacija, kurią renka šie slapukai, yra anoniminė, nes saugomi tik visų lankytojų bendri rodikliai.
Slapuko pavadinimas | Slapuko aprašymas | Slapuko galiojimo laikas | Slapukas nesaugomas, jeigu nesutinkate |
_ga | „Google Analytics" statistikos sistemos dalis, saugo informaciją apie lankytojo lankomas svetainės dalis, kiek kartų apsilankoma svetainėje, kokia apsilankymo trukmė, naršyklės informacija ir t.t. | 2 metai | Taip |
_gid | 24 valandos | Taip | |
_gat | 1 minutė | Taip |
Šiuos slapukus nustato trečiosios šalys, pvz., YouTube.com. Jos stebi jūsų elgesį su jų tiekiamu turiniu, pvz. peržiūrint vaizdo įrašus. Jei išjungsite šiuos slapukus, svetainėje negalėsite žiūrėti jų teikiamo turinio, pvz., YouTube.com vaizdo įrašų. Slapukų teikėjas gali naudoti šiuos slapukus, kad sektų jūsų pomėgius ir pagal juos Jums parinktų panašų turinį kitose svetainėse.
Šiuo metu reklaminiai slapukai yra nenaudojami.