Potencialios vietos giluminiam atliekynui – tik įvertinus galimą įtaką žmonėms ir gamtai

24 Gegužė,
2021
Potencialios vietos giluminiam atliekynui – tik įvertinus galimą įtaką žmonėms ir gamtai

Ignalinos atominė elektrinė pasirašė sutartį su bendrove „IDOM Consulting Engineering Architecture“ (Ispanija) dėl studijos, padėsiančios parinkti tinkamiausias vietas Lietuvoje giluminiam atliekynui įrengti. Giluminiame atliekyne bus saugomos radioaktyvios atliekos ir panaudotas branduolinis kuras iš nebeveikiančios Ignalinos AE. Studijos apimtyje bus parengta metodika, padėsianti įvertinti galimas giluminio atliekyno vietas socialiniu ir ekonominiu aspektu.

Laikoma saugiausiu pasirinkimu

Radioaktyvių atliekų padėjimas į giluminį atliekyną šiuo metu laikomas vieninteliu tvariu ir saugiu būdu, kuris leidžia atliekas saugiai izoliuoti, nekenkiant žmonėms ir biosferai. Pagal projektą, radioaktyvios atliekos bus talpinamos specialiuose konteineriuose ir įstumiamos į šachtas, kurios vėliau būtų papildomai sandarinamos ir užplombuojamos.

Vietovė, kurioje būtų dedamos radioaktyvios atliekos, turėtų būti tektoniškai ir seismiškai stabili, kad geologinė terpė garantuotų RA saugų izoliavimą. Tinkamos uolienos turi slūgsoti ne mažesniame nei 200 m gylyje ir būti pakankamo storio bei tokios sudėties ir savybių, kurios galėtų atlikti barjero funkciją.

Vietos bus renkamos pagal minimalų poveikį

Tačiau be geologinių kriterijų ne mažiau svarbu numatyti galimą giluminio atliekyno įtaką žmonių gyvenamajai aplinkai, bendruomenei, darbo ir nekilnojamojo turto rinkai. „IDOM Consulting Engineering Architecture“ turės įvertinti visus šiuos kriterijus ir pateikti tolimesnių būtinų tyrimų bei darbų sąrašą. Studijos rezultatai leis prioretizuoti Lietuvos teritorijas pagal socialinius-ekonominius veiksnius.

„Turime atsirinkti perspektyviausias potencialias vietas, kuriose giluminis atliekynas darytų minimalią įtaką aplinkinei bendruomenei. Visus jautrius faktorius, kurie susiję su gyventojais ir jų gerove, IDOM įvertins, vadovaudamasi geriausia pasauline praktika“, – sakė Ignalinos AE generalinis direktorius Audrius Kamienas.

Ispanijos infrastruktūros įmonė „IDOM Consulting Engineering Architecture S.A.U.“ buvo įkurta 1957 metais, jos pagrindinė būstinė – Bilbao mieste Ispanijoje. Bendrovė turi 3800 darbuotojų, branduolinės energetikos vystymo ir radiacinio saugumo srityse dirba keletą dešimtmečių, o savo pagrindiniu darbo tikslu laiko visuomenės saugumą.

Ignalinos AE galutinai sustabdyta 2009-ųjų pabaigoje, o jos uždarymo darbai, numatoma, truks iki 2038 metų. 

Veikla finansuojama iš Norvegijos finansinio mechanizmo lėšų pagal projektą „Radioaktyvių atliekų tvarkymo saugumo didinimas Ignalinos atominėje elektrinėje“. 

Straipsnio antraštei naudojama asociatyvi nuotrauka (Eriko Ovčarenko / 15 min nuotr. galerija).