IAE reaktorių išmontavimo technologijas kurs dvi tarptautinės įmonės

29 Gruodis,
2022
IAE reaktorių išmontavimo technologijas kurs dvi tarptautinės įmonės

Š. m. gruodžio 28 d. VĮ IAE pasirašė dvi sutartis dėl reaktorių išmontavimo technologijų projektavimo paslaugų. Reaktorių išmontavimo technologijas Įmonei padės kurti vienos iš didžiausių pasaulio branduolinės energetikos rinkos įmonių: JAV bendrovės Westinghouse Electric dukterinės Ispanijos įmonės Westinghouse Electric Spain vadovaujamas konsorciumas, susidedantis iš Westinghouse Electric Spain SAU, Jacobs Slovakia s.r.o. ir Lietuvos energetikos instituto bei Prancūzijos įmonės Electricite de France vadovaujamas konsorciumas, susidedantis iš Electricite de France ir Graphitech. Preliminariosios sutartys pasirašytos 4 metų laikotarpiui, maksimali kiekvienos preliminariosios sutarties kaina – 5 500 000,00 EUR be PVM.

Reaktorių išmontavimo technologijų projektavimo paslaugos bus teikiamos 2 etapais. 1-jo etapo metu, sudarius dvi preliminarias sutartis su rangovais, bus kuriama reaktoriaus išmontavimo koncepcija. Kiekvienas rangovas suprojektuos ir pasiūlys du inžinerinius sprendimus. IAE, konsultuodamasi su suinteresuotosiomis šalimis (EK, LR Energetikos ministerija, CPVA, VATESI), atliks pasiūlytų variantų vertinimą ir pasirinks geriausią koncepciją, kurios pagrindu vėliau bus perkamos reaktorių išmontavimo techninio projektavimo ir licencijavimo paslaugos. 2-jo etapo darbai (technologinis projektas, saugos analizės ataskaita ir kiti dokumentai), orientuoti į tolimesnį pasirinktos reaktorių išmontavimo koncepcijos plėtojimą, bus įsigyjami atskiru pirkimu užbaigus sudarytų preliminariųjų sutarčių vykdymą.

„Šiandien pasiekėme svarbų etapą Ignalinos atominės elektrinės eksploatavimo nutraukimo projekte. Reaktoriaus aktyviosios zonos išmontavimas yra sudėtingiausia eksploatavimo nutraukimo dalis. Todėl džiaugiamės ir didžiuojamės, kad ieškosime geriausių, pažangiausių ir saugiausių reaktorių išmontavimo technologijų kartu su sumaniais ir patikimais pasaulinio lygio partneriais. Mums labai svarbu, kad šios visame pasaulyje žinomos įmonės, sukaupusios svarią profesionalią patirtį ir kuriančios pažangiausias inovacijas, bus IAE eksploatavimo nutraukimo projekto dalis. Esu tvirtai įsitikinęs, kad žinios ir patirtis, kurias jie suteiks projektui, bus neįkainojami ir padės tvirtus pagrindus tolimesniems Ignalinos atominės elektrinės reaktorių išmontavimo darbams,“ – sakė IAE generalinis direktorius Audrius Kamienas.

Primename, kad 2028 m. prasidėsiantys fiziniai reaktoriaus išmontavimo darbai – beprecedentis darbas, analogų pasaulyje neturintis projektas. Dviejų galingiausių pasaulyje RBMK tipo reaktorių išmontavimas – pirmasis pasaulinėje praktikoje tokios branduolinės jėgainės eksploatavimo nutraukimo projektas.

Projektas finansuojamas ES Ignalinos programos lėšomis.