IAE sėkmės istorija pristatyta tarptautinei profesionalų bendruomenei

26 Rugsėjis,
2022
IAE sėkmės istorija pristatyta tarptautinei profesionalų bendruomenei

Rugsėjo 26 dieną, VĮ Ignalinos atominės elektrinės (IAE) atstovai pristatė sėkmingai užbaigtą panaudoto branduolinio kuro iškrovimo iš blokų ir pervežimo į laikinąją panaudoto kuro saugyklą projektą. Tai yra pirmas kartas, kai IAE pristato savo sėkmės istoriją tarptautinei profesionalų bendruomenei Tarptautinėje atominės energijos agentūroje (TATENA). Seminarą organizavo Lietuva TATENA 66-osios Generalinės konferencijos metu.

Nuo 2016 m. IAE pradėjo ir sėkmingai vykdė 15 555 panaudoto branduolinio kuro rinklių (įskaitant pažeistą kurą) išvežimo iš blokų į laikinąją saugyklą darbus.

2022 m. balandžio 21 d. į IAE laikinąją panaudoto branduolinio kuro saugyklą (projektas B1) buvo išvežtas paskutinis - 190-asis panaudoto branduolinio kuro konteineris (skaityti plačiau). 

Per visą Ignalinos AE darbo laiką buvo sunaudota 21 571 šilumą išskirianti branduolinio kuro rinklė: 6016 yra saugomos senojoje, 15 555 – naujojoje saugykloje.

Seminaro metu IAE ekspertai pristatė techninius ir organizacinius IAE kuro iškrovimo projekto aspektus, pasidalino savo patirtimi ir žiniomis, įgytomis per šį išskirtinį viso IAE eksploatavimo nutraukimo proceso etapą.

IAE kuro iškrovimo projektas yra ypatingai svarbus IAE eksploatavimo nutraukimo plano etapas ir būtina eksploatavimo nutraukimo licencijos sąlyga. Jo sėkmingas užbaigimas taip pat skatina tolesnę eksploatavimo nutraukimo pažangą.

„IAE komanda dėjo visas pastangas tam, kad kuro iškrovimo procesas būtų kuo efektyvesnis išlaikant aukščiausią saugos lygį. IAE darbuotojai ir toliau turės atlikti eksploatavimo nutraukimo darbus ir ieškoti sprendimų ateities iššūkiams. Tikiu, kad jų žinios ir profesiniai įgūdžiai užtikrins saugų ir sėkmingą būsimų etapų pasiekimą ir visos eksploatavimo nutraukimo programos užbaigimą,“ - sveikindamas seminaro dalyvius sakė Energetikos viceministras Albinas Zananavičius.

„Šiandieninis renginys yra visų suinteresuotųjų šalių sunkaus darbo ir pastangų rezultatas. Tvirtai tikiu, kad šis projektas taps puikiu pavyzdžiu ir žinių šaltiniu mūsų kolegoms visame pasaulyje. Jis vaidins svarbų vaidmenį dar ilgus metus, nes jo rezultatas reikšmingas ne tik Ignalinos atominei elektrinei, vietos visuomenei, Lietuvos valdžiai, bet ir visiems žmonėms, norintiems gyventi saugioje ir švarioje aplinkoje. Šios ypatingos kelionės metu susidūrėme su daugybe iššūkių. Tačiau šie iššūkiai sustiprino mus ne tik kaip atskirus specialistus, bet ir kaip komandą. Projekto užbaigimas – aukščiausio lygio profesionalumo, komandinio darbo ir, be jokios abejonės, glaudaus tarpinstitucinio bendradarbiavimo rezultatas,“ - kalbėjo IAE generalinis direktorius Audrius Kamienas.

„Šio esminio ir techniškai sudėtingo projekto užbaigimas yra svarbus etapas elektrinės istorijoje ir mūsų pagrindinės misijos išraiška. Siekiame tapti saugaus ir efektyvaus branduolinių objektų eksploatavimo nutraukimo ir radioaktyviųjų atliekų tvarkymo ekspertais. Esame pasiryžę saugiai įgyvendinti pasauliniu mastu precedento neturintį projektą – atominės elektrinės, kurioje veikė du RBMK tipo reaktoriai, eksploatavimo nutraukimą,“ - sakė A. Kamienas.

„Projekto metu efektyvinome procesą, tobulinome technologijas, sukūrėme savo technologinius sprendimus pažeisto panaudoto branduolinio kuro saugiam sutvarkymui. Tiek įdiegtų sprendimų, tiek tikslaus darbų planavimo ir skrupulingo kasdienio darbų monitoringo, tiek profesionalios komandos dėka projektą pavyko saugiai įgyvendinti anksčiau numatyto grafiko,“ – pristatymo metu kalbėjo IAE projektų valdymo departamento vadovas Dmitrij Jekateriničev. 

Renginio dalyviai domėjosi technologiniais sprendimais, pažeisto panaudoto branduolinio kuro tvarkymo ypatumais, sukauptos patirties ir žinių išsaugojimu bei pasidalinimu.