Praėjusią savaitę Vilniuje vyko Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) inicijuotas regioninis seminaras „Geriausia praktika tvarkant istorines radioaktyviąsias atliekas, įskaitant atliekų išėmimą ir užterštų teritorijų sutvarkymą". Renginį, vykusį š.m. gegužės 5-9 dienomis, organizavo LR Vyriausybė bendradarbiaujant su Ignalinos atomine elektrine (toliau – IAE).
„Istorinių radioaktyviųjų atliekų tvarkymas kelia atsakingus iššūkius daugeliui branduolinę energetiką vysčiusioms ir vystančioms šalims. Šis seminaras – unikali galimybė Lietuvai pasidalinti įgytomis gerosiomis praktikomis radioaktyviųjų atliekų tvarkyme pagal šiuolaikinius saugos standartus", – pabrėžė IAE Radioaktyviųjų atliekų atliekynų skyriaus vadovas Gintautas Klevinskas.
Penkių dienų trukmės seminaras subūrė trylikos šalių dalyvius iš įvairių TATENA valstybių narių, tokių kaip Švedija, Armenija, Azerbaidžanas, Kroatija, Sakartvelas, Vengrija, Rumunija, Lenkija, Turkija, Serbija, Ukraina, Latvija bei Lietuva, atsakingų už radioaktyviųjų atliekų tvarkymą.
„Šis renginys – vertinga platforma dalintis žiniomis bei patirtimis. Tikiu, kad šis susitikimas ne tik pagilino mūsų žinias radioaktyviųjų atliekų tvarkymo srityse, bet ir įkvėpė viltį kitų bendrų projektų plėtrai, skatinant organizacijų ir šalių bendradarbiavimą," – akcentavo Felicia Dragolici, TATENA atstovė.
IAE ekspertai pristatė iššūkius ir sprendimus susijusius su saugiu ir labiausiai ekonomiškai efektyviu istorinių radioaktyviųjų atliekų tvarkymu. Pagrindinis dėmesys skirtas planavimui ir radioaktyviųjų atliekų išėmimo pasirengimui. Taip pat aptarti veiksmai ir būtinos sąlygos, užtikrinančios sėkmingą tokių projektų įgyvendinimą tolimesnėje perspektyvoje.
Techninių vizitų metu apsilankyta ir Maišiagalos radioaktyviųjų atliekų saugykloje ir IAE jėgainėje bei jos teritorijoje esančiose radioaktyviųjų atliekų saugyklomis, kurių metu seminaro dalyviai galėjo praktiškai susipažinti su radioaktyviųjų atliekų išėmimu ir jų tvarkymo procesais ir patirtimi.
Daugiausiai dėmesio buvo skirta Maišiagalos radioaktyviųjų atliekų saugyklai, kurioje nuo 1964 metų buvo saugomos istorinės radioaktyviosios atliekos ir kurios eksploatavimas dabar yra sėkmingai nutraukiamas. Pernai šioje saugykloje užbaigtas visų radioaktyviųjų atliekų išėmimas iš kietųjų bei skystųjų radioaktyviųjų atliekų rezervuarų. Taip pat išmontuota visa kesono pirminio gaubto ir kesono įranga bei panaikinta saugyklos kontroliuojamoji zona. Pilnai darbus numatoma baigti iki 2026 m. pirmos pusės.
Šis TATENA seminaras skirtas stiprinti radioaktyviųjų atliekų tvarkymo sektoriaus kompetencijas, didinti informuotumą ir remti valstybių narių pastangas siekiant tvariai sutvarkyti istorines radioaktyviąsias atliekas.