Užbaigtas svarbus etapas panaudoto branduolinio kuro tvarkymo procese

13 Rugpjūtis,
2020
Užbaigtas svarbus etapas panaudoto branduolinio kuro tvarkymo procese

Š. m. rugpjūčio 13 d. iš Ignalinos atominės elektrinės (IAE) 1-jo bloko į laikinąją saugyklą buvo išvežtos paskutinės nepažeisto panaudoto branduolinio kuro rinklės.

Išvežus visas nepažeisto kuro rinkles 1-me bloke liko sutvarkyti ir į saugyklą išvežti pažeistą kurą. Šiandien 1-me bloke jau atliekami pažeisto kuro tvarkymo darbai - svarbus procesas, kuris pirmą kartą atliekamas RBMK tipo atominėse elektrinėse.

Pažeistas kuras - tai panaudoto kuro rinklės, kurios veikdamos reaktoriuje buvo deformuotos arba įgavo apvalkalo defektų (plyšių, įtrūkimų ir kt.), dėl kurių buvo galimas tiesioginis kuro granulių kontaktas su vandeniu. Šie defektai atsirado transportuojant ir atliekant technologines operacijas su kuro rinklėmis (ištraukiant iš reaktoriaus, perkeliant iš reaktoriaus salės į baseinų išlaikymo salę ir kt.) arba kuro rinklių saugojimo išlaikymo baseinuose metu.

Pažeisto kuro tvarkymas yra naujas, techniškai sudėtingesnis ir imlesnis laikui technologinis procesas. Šio proceso sauga tiek branduolinės, tiek radiacinės saugos, poveikio personalui, gyventojams ir aplinkai atžvilgiu yra užtikrinama tinkamomis priemonėmis. Pažeisto kuro tvarkymo darbų projektas suderintas su reguliatoriumi VATESI ir kitomis atsakingomis LR institucijomis.

Baigus pažeisto kuro šalinimo darbus 1-ame bloke, pažeisto kuro tvarkymo įranga bus išmontuota, pervežta į 2-ą bloką ir ten sumontuota analogiškiems darbams atlikti.

Iš viso 1-ajame bloke yra 182 pažeisto kuro rinklės, 2-me bloke - 185. Pažymėtina, kad bendras pažeisto kuro rinklių skaičius per abu blokus yra palyginti mažas ir sudaro tik 1,7% viso reaktoriuose panaudoto kuro rinklių skaičiaus.

Visas pažeistas kuras užims 22 konteinerius iš 190, kurie bus transportuojami į laikinąją panaudoto branduolinio kuro saugyklą.

Pažeisto kuro tvarkymo 1-ajame bloke darbai turėtų būti baigti 2021 m. rugpjūčio viduryje, 2-ame bloke - 2022 m. spalio pradžioje. Taigi, visą kurą iš abiejų blokų planuojama išvežti iki 2022 m. pabaigos.