Visas IAE nepažeistas PBK - jau saugykloje

19 Vasaris,
2021
Visas IAE nepažeistas PBK - jau saugykloje

Š. m. vasario 19 d. iš Ignalinos atominės elektrinės (IAE) 2-jo energijos bloko į laikinąją saugyklą buvo išvežtos paskutinės nepažeisto panaudoto branduolinio kuro rinklės.

Iš 1-jo energijos bloko visas nepažeistas panaudotas branduolinis kuras buvo išvežtas 2020 m. rugpjūčio mėn.

Išvežus nepažeistą kurą abiejuose IAE energijos blokuose liko sutvarkyti ir į laikinąją saugyklą išvežti pažeistą panaudotą branduolinį kurą.

Pažeisto kuro tvarkymo darbai prasidėjo 1-me energijos bloke 2020 m. rugsėjo mėn. Šiuo metu iš bloko jau yra išvežti 7 ir laikinojoje saugykloje pastatyti 6 konteineriai su pažeistu kuru (7-as užvirinamas ir artimiausiu metu bus pastatytas savo vietoje).

Pažeistas kuras iš viso užims 22 konteinerius iš 190 ir į laikinąją saugyklą bus išvežtas iki 2022 m. pabaigos. Taip bus užbaigtas IAE panaudoto branduolinio kuro tvarkymo procesas B1 projekto (Laikinoji panaudoto branduolinio kuro saugykla) apimtyje. 

Pažeisto kuro tvarkymas yra naujas, techniškai sudėtingesnis ir imlesnis laikui technologinis procesas. Tai procesas, kuris pirmą kartą atliekamas RBMK tipo atominėse elektrinėse. Šis procesas išskirtinis tuo, kad jo metu kuras kraunamas į penalus (angl. – cartridge), po to į specialius aukščiausios kokybės plieno krepšius, kurie talpinami į konteinerius. Vėliau šie konteineriai transportuojami į saugyklą. Unikalių krepšių gamybą atlieka ir kontroliuoja IAE specialistai.

Pažymėtina, kad pažeisto kuro tvarkymo proceso sauga tiek branduolinės, tiek radiacinės saugos, poveikio personalui, gyventojams ir aplinkai atžvilgiu yra užtikrinama tinkamomis priemonėmis.