Ignalinos atominės elektrinės užsakymu UAB „Sweco Lietuva" parengė radioaktyviųjų atliekų giluminio atliekyno (GA) įrengimo ir eksploatavimo poveikio aplinkai reikšmingumo kompleksinio vertinimo metodiką. Švedijos kapitalo architektūros ir inžinerinių konsultacijų bendrovė sėkmingai įvykdė dalinį įsipareigojimą pagal pernai gruodžio 10 d. pasirašytą sutartį.
„Mūsų pirminis tikslas – parengti metodiką, kuri bus naudojama kaip pagrindas detaliems tyrimams ateityje. Tai leis užtikrinti, kad mūsų tolimesni sprendimai dėl GA vietos atrankos būtų pagrįsti tiksliais duomenimis ir išsamiais vertinimais, kurie leis užtikrinti, kad radioaktyviosios atliekos būtų saugiai izoliuotos nuo aplinkos tūkstantmečiams”, – akcentuoja Andrius Vyšniauskas, Ignalinos atominės elektrinės Giluminio atliekyno projekto vadovas.
Pagrindinis atlikto darbo rezultatas – parengta išsami GA poveikio aplinkai rizikų ir reikšmingumo vertinimo metodika, kuria remiantis galima nustatyti, apibūdinti ir įvertinti galimą tiesioginį bei netiesioginį GA įrengimo, eksploatavimo ir uždarymo poveikį įvairiems aplinkos elementams: dirvožemiui, žemės paviršiui ir jos gelmėms, orui, paviršiniam ir požeminiam vandeniui (įskaitant gėlą geriamąjį požeminį vandenį), klimatui, kraštovaizdžiui ir biologinei įvairovei, taip pat Europos Bendrijos svarbos rūšims ir natūralioms buveinėms, materialinėms, nekilnojamosioms kultūros ir istorijos vertybėms bei šių elementų tarpusavio sąveikai.
„Šiame darbo etape mūsų (UAB „Sweco Lietuva“) ekspertai visapusiškai išnagrinėjo galimo tiesioginio ir netiesioginio GA poveikio svarbiausiems aplinkos elementams mąstą ir svarbą bei pasiūlė poveikio vertinimo kriterijus bei jų svarbos įverčius. Šio etapo rezultatas – parengta vertinimo metodika, kuri leis užtikrinti, kad GA poveikis aplinkai būtų įvertintas kompleksiškai ir maksimaliai objektyviai,“ – sako Liudas Zalunskis, „Sweco Lietuva“ vadovas.
Su parengta išsamia metodika gyventojai gali susipažinti bei teikti savo pasiūlymus ir pastabas Ignalinos atominės elektrinės interneto svetainėje.
Svarbu pabrėžti, kad šis vertinimas bus tik pirminio GA projekto įgyvendinimo etapo dalis, kurio metu surinkta informacija bus naudojama kaip pagrindas tolimesniems planuojamiems detalesniems tyrimams projekto apimtyje. Pagal pasirašytą sutartį, tolimesniame etape UAB „Sweco Lietuva“ atliks paties poveikio aplinkai vertinimą, remdamasi savo parengta metodika.
Giluminis atliekynas, kuriame ateityje bus galutinai sutvarkytas panaudotas branduolinis kuras ir kitos ilgaamžės radioaktyviosios atliekos, yra vienintelis tvarus tokių atliekų galutinis sutvarkymo būdas, kurį taiko kitos pažengusios šalys, tokios kaip Šveicarija, Prancūzija, Švedija, Suomija. Suomija šiuo metu jau yra įsirengusi GA ir artimiausiu metu planuoja pradėti jį eksploatuoti, o Prancūzija jau išrinko galutinę vietą GA įrengimui ir vykdo licencijavimo procedūras.
VĮ Ignalinos atominės elektrinės galutinio eksploatavimo ir išmontavimo darbai numatyti iki 2040 m., šalia eksploatavimo nutraukimo darbų įgyvendinamas giluminio atliekyno projektas, kurio pabaiga numatoma po 2090. Įmonės pagrindinis tikslas – įgyvendinti neatidėliotino jėgainės išmontavimo darbus nepaliekant ateities kartoms nepagrįstos radioaktyviųjų atliekų tvarkymo naštos ir kurti švarią aplinką tvariai tvarkant branduolinės veiklos palikimą.
Su metodika išsamiau galima susipažinti čia.
Su metodika susijusius pasiūlymus ir klausimus prašome siųsti elektroniniu paštu saulius.jansonas@iae.lt iki šių metų gegužės 30 d.